seo
своими руками

 

Vitaj návštevník, či už domáci či pocestný,

zavítal si do Stredovekej Taverny, miesta, v ktorom sa v dávnych časoch v každom meste odohrávala väčšina života jej obyvateľov. V tavernách sa nielen jedlo, pilo a zabávalo, ale aj čulo obchodovalo, dojednávali sa práce, urovnávali mimosúdne spory, najímali žoldnieri a ponúkali sa ľahké devy.. V stredoveku neexistovali kultúrne domy, divadlá ani herne. Všetko sa odohrávalo v tavernách. V tmavých kútoch sa krčili hazardní hráči, cigánky veštili budúcnosť, okolo stolov sa predvádzali kaukliari či potulní speváci a na najlepších miestach vo vážnych debatách posedávali významní mešťania či v meste bývajúci šľachtici.

 

Taverna bola aj prvým miestom, ktoré navštívil každý cudzinec. Tu sa popýtal na ubytovanie, zisťoval, čo sa oplatí kúpiť, čo predať, akým veciam sa vyhýbať a naopak, čo si pozrieť a koho navštíviť. Taverny sa dali nájsť už zďaleka, najmä vo večerných hodinách, keď veselá vrava a svetlo z okien boli jedinými „živými“ miestami v tmavých a tichých uliciach. Bo po zotmení sa vonku nikto len tak bezcieľne netúlal, ulice boli tmavé, hrboľaté a ktovie akí lapkovia či bosorky číhali za každým rohom.

 

Aj keď bol život v stredoveku ťažký, ľudia sa vedeli oveľa viac zabávať a tešiť sa z každej príjemnej chvíľky. Vedeli, že ich budúcnosť závisí od množstva náhod a preto sa zbytočne netrápili nenaplnenými ambíciami či nesplnenými plánmi.  

 

Preto aj Ty, náš ctený návštevník, pokús sa na chvíľu spomaliť svoj stresujúci rýchly život a uvoľni svoju myseľ. Napi sa z plného dúška, najedz sa rukami, odpočiň si a poteš peknou chvíľou.  Vedz, že sa nemáš kam ponáhľať, pred svojim osudom aj tak neutečieš.